sangar
14 بهمن 1401 - 18:56

آماده سازی زیرساخت مرکز پایش غربالگری و درمان سرطان سینه در همدان

همدان- رییس جهاددانشگاهی همدان با اشاره به راه اندازی سلامتکده طب سنتی ایرانی جهاددانشگاهی از آماده‌سازی زیرساخت‌های لازم برای تاسیس مرکز پایش غربالگری و درمان سرطان سینه در استان خبر داد.

به گزارش‬ خبرگزاری‬ مهر، ‬علی کلانترنیا گفت: مأموریت و رسالت این نهاد در حوزه پژوهش و فناوری کمک به پیشرفت کشور و نیل به خوداتکایی ملی در حوزه‌های منتخب و استراتژیک علم و فناوری از طریق توسعه دانش و تحقیقات کاربردی، ایجاد، توسعه و انتقال فناوری‌های منتخب در حوزه‌های مهم و استراتژیک کشور و توسعه تجاری‌سازی فناوری‌های آماده بهره‌برداری است.

وی با بیان اینکه در حال آماده‌سازی زیرساخت‌های لازم برای تأسیس مرکز پایش غربالگری و درمان سرطان سینه در استان هستیم، افزود: موافقت اصولی تأسیس در آذرماه امسال دریافت شد و قرار است؛ این مرکز در فضایی به مساحت ۷۵۰ مترمربع و در سه مرحله تشخیص، درمان و بازتوانی به مردم استان همدان خدمت‌رسانی کند.

رئیس جهاددانشگاهی همدان صریح کرد: این مرکز، با در اختیار داشتن تمام زیرساخت‌های مورد نیاز، اعم از بخش‌های سونوگرافی، بیوپسی، پاتولوژی، ماموگرافی، سی‌تی اسکن، اسکن هسته‌ای، تزریق هسته‌ای، مشاوره قلب برای بی‌هوشی، عمل جراحی (برداشتن توده، بازسازی و …)، شیمی‌درمانی، رادیوتراپی، آزمایشات روتین، خدمات فیزیوتراپی و لنف ادم، مشاوره روان‏شناسی، مشاوره تغذیه و… اولین مرکز پایش غربالگری سرطان سینه در استان همدان خواهد بود.

کلانترنیا با اشاره به فعالیت سلامتکده طب سنتی ایرانی جهاددانشگاهی از سال گذشته، عنوان کرد: در این مرکز خدماتی از قبیل معاینه، فصد، حجامت، بادکش، زالودرمانی، طب سوزنی، بیوتراپی و… به بیماران و مراجعان ارائه می‌شود.

رئیس جهاددانشگاهی همدان ادامه داد: سلامتکده طب سنتی ایرانی جهاد در راستای توسعه فعالیت‌های تخصصی خود به زودی بخش‌های رایحه درمانی (آروماتراپیغذادرمانی، آب‌درمانی، برپایی فروشگاه و نمایشگاه دائمی فرآورده‌های گیاهی و داروهای گیاهی را به مجموعه خود اضافه می‌کند.

وی مرکز خدمات تخصصی سفال و سرامیک را یکی دیگر از دستاوردهای جهاددانشگاهی همدان برشمرد و بیان کرد: با توجه به ظرفیت همدان و به واسطه وجود شهر لالجین، مرکز خدمات تخصصی فناوری سفال محصولات دانش بنیان متعددی از جمله لعاب بدون سرب، کاشی با استحکام بالا، لعاب شب تاب و آنتی باکتریال در این مرکز تولید می‌شود.

کلانترنیا افزود: تولید محصولات نوآورانه شامل کاشی هفت رنگ با نقوش برجسته، کتیبه سفالی، لعاب تکسچر، لعاب ترک و لعاب فیروزه‌ای بدون سرب را می‌توان از دیگر دستاوردهای مرکز خدمات تخصصی سفال و سرامیک جهاددانشگاهی نام برد.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1017338